Geçtiğimiz günlerde Çin Halk Kurtuluş Ordusu Tibet Askeri Komutanlığı’na bağlı bir hafif müşterek birlik tugayının (light combined arms brigade) deniz seviyesinden 4.500 metreden daha yüksek bir alanda yeni nesil bireysel savaş sistemine (individual combat system-ICS) tam anlamıyla rol veren bütünleşik bir tatbikat gerçekleştirdiği ifade edildi.

TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY’den iş birliği TÜBİTAK SAGE ile EXCALİBUR ARMY’den iş birliği

China Military sitesinde yer alan haberde, dijital bireysel savaş sistemiyle donatılan askerlerin, çok işlevli gece görüş gözlükleri aracılığıyla dost güçleri işaretleyebileceği, müttefik veya düşman unsurları tanımlama (identification friend or foe - IFF) teknolojisini kullanabilecekleri belirtildi.

Ayrıca, karargâha gönderilen video ve bildirimlerin, komutanların her bir askerin konumunu ve durumunu tanımlayıp kapsamlı savaş alanı bilgisini alarak durumu gerçek zamanlı olarak gözlemlemesine yardımcı olabileceği aktarıldı.

Haberin devamında, tugayın komuta subaylarından birinin ifade ettiğine göre, ICS’nin komutanların çatışmanın ilerleyişini takip edebilmesi, kayıpların takviye edilmesi ve timlerin yeniden düzenlenmesine gerçek zamanlı olarak yardımcı olabileceği ifade edildi. Ayrıca bu sistemin birlikler arası iletişimi kolaylaştırabileceği ve sahadaki her bir askeri, yeni görevi hakkında bilgilendirebilmeyi sağladığından bahsedildi.

Bu yeni ekipmanın Tibet askerî komutasındaki askerlerin yüzde 90'ından fazlasına dağıtıldığı ve bunun sonucunda bütünleşmiş savaş sisteminin askerlerin çatışma etkinliğini büyük ölçüde kuvvetlendirdiği dile getirildi.