Çin’in kendi imkanlarıyla geliştirdiği belirtilen Tip 15 (Type 15) hafif tankının, Çin Halk Kurtuluş Ordusu (HKO) Deniz Kuvvetleri bünyesindeki deniz piyadeleri birliğinde de göreve başladığı ifade ediliyor. Tank, geçen aylarda Çin Halk Kurtuluş Ordusu Sincan Bölgesi Askeri Komutanlığı bünyesinde göreve başlamıştı. 

Global Times sitesinde yer alan haberde daha önce amfibi ve hızlı tepki görevlerinde etkin olduğu bilinen tankın deniz piyadeleri birliği için de uygun olacağı belirtiliyor.

Deniz piyadelerinin eğitim sahasında test ederek, kılavuzları okuyarak ve üretici ile temas halinde kalarak aracın temel düzeyde çalışma metodunu bir ay içinde kavradıkları ifade ediliyor.  

Haberin devamında, çok uluslu ortak tatbikatlar gibi çeşitli birçok önemli göreve katılmış olan deniz piyadelerinin, sahip oldukları tek amfibi rolün yanı sıra, görev kabiliyetlerinin her türlü arazi rolüne uygun hale dönüştürüldüğü vurgulanıyor. Ancak yetkililer tarafından paylaşılan bilgilerde kaç adet tankın hangi tarihlerde göreve başlayacağı gibi detay bilgiler yer almıyor.

Tankın hafif yapısı ve güçlü motoru ile sahil, orman ve şehir savaşı gibi çeşitli arazi ortamlarında kullanılmasının mümkün olduğu ifade ediliyor. Pekin merkezli bir askerî analist olan Wei Dongxu, Global Times’a yaptığı açıklamalarda, tankın hafif yapısı sayesinde nakliye uçaklarıyla ön cephe operasyonlarına aktarılabileceğine değindi.

CCTV tarafından yayınlanan farklı bir raporda, HKO Hava Kuvvetleri'ne ait Y-20 uzun menzilli nakliye uçaklarının iki adet Tip 15 tankının taşımasını gerçekleştirebildiği belirtiliyor.

Çin merkezli CCTV askerî kanalı (央视军事- yāngshì jūnshì) internet sitesinde geçen yıl paylaşılan bir videoda Tip 15 tankının kabiliyetleri göz önüne alınarak ne düzeyde başarılı olduğu incelenmişti.

İLTER Drone Tespit ve Engelleme Sistemi’nin yeni teslimatları gerçekleşti İLTER Drone Tespit ve Engelleme Sistemi’nin yeni teslimatları gerçekleşti