Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması, bir dizi deniz tatbikatı esnasında Type 052D muhribinin yükseltilmiş versiyonunu halka tanıttı. Askeri analistler bu sınıf gemilerden daha birçoğunun hizmete gireceğinin beklendiğini ifade ettiler.

ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak ASELSAN, TEKNOFEST İzmir’de gençlerle buluşacak

Global Times sitesinde yer alan haberde, yükseltme uygulanan söz konusu geminin yeni bir "anti-stealth" radarı ve genişletilmiş helikopter uçuş güvertesine sahip olduğu ifade edildi. Type 052 füze muhribinin yükseltilmiş versiyonu olarak ifade edilen 123 borda numaralı geminin adının ne olacağı hakkında ise kesin bilgiler bulunmuyor. Ancak yakın zamanda gerçekleşen gelişmeler ve yapılan açıklamalar ışığında geminin isminin Huanian olması bekleniyor.

Haberin devamında ismi açıklanmayan bir askeri uzmanın Çin’in donanma faaliyetlerine yönelik yaptığı bazı açıklamalara yer verildi. Uzman özetle, son yıllarda denize indirilen çok sayıda yeni muhribin bulunduğunu ve bunların düzenli olarak Çin Donanması'na katıldığını belirtti. Hâlâ birçoğunun deneme ve donanım çalışmaları devam etse de gelecekte bu gemilerin donanmaya katılmasıyla Çin Donanması'nın Çin’in egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma gibi konularda daha etkili olacağı ifade ediliyor.