J-31 (ya da FC-31) savaş uçakları, Amerika Birleşik Devletleri’nin F-22 Raptor savaş uçaklarına muadil olarak görülen ve J-20 uçaklarından daha ucuz bir alternatif olarak değerlendiriliyor. Son zamanlarda J-20 savaş uçaklarının yerine J-31 savaş uçaklarının uçak gemilerinde kullanılacağına yönelik beklenti artış göstermeye başladı. 

Naval News sitesinde yer alan haberde beklentinin nedenlerine değinildi.  J-31 orta sınıf bir uçak olarak, FA-18E Super Hornet, F-35 Lightning-II, Dassault Rafale, Mig-29K Fulcrum uçakları ile benzer sınıfta değerlendirilse de genellikle F-35 ile kıyaslanıyor.

Singapur’un SAMP/T sistemi tam operasyonel kapasiteye ulaştı Singapur’un SAMP/T sistemi tam operasyonel kapasiteye ulaştı

Donanmada kullanılması beklenen J-20 uçaklarının yerine J-31 uçaklarının kullanılması, J-20 savaş uçaklarının daha büyük ve ağır savaş uçakları olması gibi sebepler ışığında isabetli bir karar olarak değerlendiriliyor. Her ne kadar J-31’in potansiyeli kendini kanıtlamamış olsa da uçağın, gizlilik özelliklerinin büyük önem kazandığı modern dünyaya Çin donanmasını hazırlaması bekleniyor.