Çin Halkın Kurtuluş Ordusu Donanması yerli üretim uçak gemisi üretim planlarını genişletiyor. Donanma halihazırda iki uçak gemisini envanterinde bulunduruyor. Bunlar Sovyet Kuznetsov sınıfı Riga gemisinin iskeletinden inşa edilen Type 001 Liaoning uçak gemisi ve yerli üretilen Type 002 Shandong uçak gemisi olarak biliniyor.    

The National Interest sitesinde yer alan haberde, hızla ilerleyen Çin gemi inşaat endüstrisinin yakın gelecekte Type 003 uçak gemisini ortaya çıkaracağı ve 2023 gibi hizmete koyulacağı ifade edildi. Edinilen bilgilere göre geminin beklentilerin aksine nükleer enerji ile değil bütünleşmiş elektrikli tahrik (integrated electric propulsion) sistemi ile çalışacağı ve uzunluğunun 300 metrenin biraz üstünde olacağını aktarıldı.

ABD'den Hindistan'a Stryker M-SHORAD teklifi ABD'den Hindistan'a Stryker M-SHORAD teklifi

Ayrıca Çin’in Type 055 radarda görülmeyen muhrip, Type 052 hava savunma muhribi ve çeşitli saldırı denizaltıları ile uçak gemilerinin kendilerinin yer aldığı birden çok Uçak Gemisi Vurucu Grupları (Carrier Strike Groups) konuşlandırmayı amaçladığı ve Çin Halk Kurtuluş Ordusu Donanması’nın 2035 yılına kadar 6 adet uçak gemisi edinmeyi planladığı ifade ediliyor.