Uzaya dağılan uydu enkazları uzay kazalarına davetiye çıkarıyor.

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) tarafından yapılan açıklamaya göre uzayda dolaşan bir enkaz parçası, Çin'in Tsinghua Bilim Uydusu'nun 14,5 metre yakınından geçti.

BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı BAE'den Türkiye'ye telekomünikasyon yardımı

Olası kazaya davetiye çıkaran enkaz parçasının, Sovyetler'den kalma eski istihbarat uydusunun 15 Ekim 2021'de Rusya tarafından anti-uydu füzesiyle vurulmasının ardından etrafa yayılan bir parça olduğu düşünülüyor.

Sovyetlerden kalma uydunun uzaya dağılan binlerce parçasının ilerleyen zamanlarda çalışır vaziyetteki uydular için de büyük tehlike içereceği tahmin ediliyor.

CNSA Direktör Yardımcısı ve uzay enkazı uzmanı Liu Jing de enkazlarla ilgili, "Enkaz parçaları tehlikeli şekilde yaklaştığında çarpışmadan kaçınmak için uydularla derhal temas kurup manevra yaptırmamız gerek. Şimdilik bulabildiğimiz en pratik çözüm bu. Şu anda güvenli bir mesafeyi koruyorlar, ancak bu ikisinin gelecekte yakınlaşma şansı göz ardı edilemez." dedi.

Çinli havacılık uzmanı Huang Zhicheng ise, "Yalnızca uzay enkazını ortadan kaldırmak için deneysel cihazlar veya uzay araçları üzerinde araştırma yapmak değil, aynı zamanda BM çerçevesinde uzay enkazı üretimine ilişkin ilgili uluslararası yasaları ve düzenlemeleri formüle etmek de gerekli." ifadelerine yer verdi.