Dünya Kovid-19 salgınının ikinci dalgasıyla çarpışırken bu süreçte devletler arası ilişkilerin de çehresi değişti. Özellikle Çin ve Nepal arasında ekstra güvenlikli "güvenlik konulu toplantı" diplomasi tarihinde eşine rastlanmayacak görüntülere sahne oldu.

Nepal'in yerel medya kuruluşu Pardafas'ın haberine göre Çinli ve Nepalli güvenlik birimleri iki ülkeyi birbirine bağlayan Rasuva'daki Miteri Köprüsü'nde bir görüşme gerçekleştirdiler.

Toplantıda Nepal adına iç güvenlikten sorumlu başmüfettiş ve ekibi yer alırken Çin'i ise Göçmenlik İdaresi Polis Ofisi Başkanı ve yanındaki heyet temsil etti.

“Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor “Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor

Açık havada gerçekleştirilen görüşmede taraflar iki farklı masaya aralarında mesafe olacak şekilde oturdular. Güvenlik yetkililerinin ellerinde eldiven, ağızlarında maske ve üzerlerinde koruyucu kıyafetler olması adeta bilim-kurgu filminden kareleri andıran görüntülerin ortaya çıkmasına neden oldu.

Post modern dünyanın yeni güvenlik konseptli "güvenlik toplantısı" kısa zamanda sosyal medya kullanıcıları arasında yayıldı. 

Görüşmede Çin ve Nepal sınırında yaşanan hareketlilik ve geçişlerde yaşanacak olası güvenlik zafiyetlerinin masaya yatırıldığı belirtildi.

Nepal; Hindistan ve Çin'in bölgesel hegemonya mücadelesinin önemli sahalarından birisini oluşturuyor. Çin yakın zamanda Nepal ordusu ve polis teşkilatının kullanımı için ülkeye aşı ''hediye'' etmişti.