Rusya ve Çin işbirliklerini artırma yolunda adımlar atıyor.

China Daily sitesinde yer alan haberde, söz konusu açıklamanın geçen Cuma günü Çin ve Rusya arasındaki “Bilimsel ve Teknolojik Yenilik Yılı”nın kapanış törenine verilen ayrı tebrik mesajlarında yapıldığı belirtildi. Etkinlik 26 Ağustos 2020 tarihinde iki liderin tebrik alışverişinde bulunmasıyla başlamıştı.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bu süre zarfında iki ülkenin de COVID-19 pandemisinin etkilerinin üstesinden gelmek için el ele verdiğini ve 1000'den fazla bilimsel-teknolojik yenilik faaliyeti gerçekleştirdiğini söyledi.

Havacılık ve uzay, nükleer enerji, dijital ekonomi ve de COVID-19’la mücadele alanlarında verimli başarılarla ikili iş birliğini aktif olarak ilerlettiklerini söyleyen Xi, Çin-Rusya ortak bilim-teknoloji inovasyon fonunun başlatıldığını ve stratejik büyük projelerdeki iş birliklerinin önemli ilerleme kaydettiğini de sözlerine ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Putin ise mesajında, Rusya ve Çin arasındaki Bilimsel ve Teknolojik Yenilik Yılı'nın başarısının, iki ülkenin yeni bir dönem için kapsamlı stratejik koordinasyon ortaklığı çerçevesinde bilimsel ve teknolojik iş birliğinin önemini tam olarak gösterdiğini söyledi.

Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

Özellikle Çinli kaynaklarda geniş yankı bulan bu gibi açıklamalar diğer ülke medya kuruluşları tarafından da yakından takip ediliyor.