Çin ve Tacikistan terörle mücadele alanında işbirliğine yönelik adımlar atıyor.

Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi

Global Times sitesinde yer alan haberde müşterek tatbikatın Çin Halk Cumhuriyeti Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Tacikistan İçişleri Bakanlığı tarafından yürütüldüğü ifade edildi.

Çin Kamu Güvenliği Bakanı Zhao Kezhi, Tacikistan Dışişleri Bakanı Rahimzoda Ramazon Hamro ve Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi Başkanı Saimumin Yatimov’a mektup gönderdi.

Bakan Zhao tarafından gönderilen mektuplarda Çin ve Tacikistan’ın birer iyi komşu, stratejik ortak ve sağlam bağlara sahip dost ülke olduğu ifadeleri yer aldı. Yazısının devamında Zhao, Çin ve Tacikistan kolluk kuvvetlerinin terörle mücadele de dahil olmak üzere birçok alanda işbirliği yaptığını kaydetti.

Bakan Zhao Kezhi, tatbikatın terörle mücadele güçlerinin hazır olma koordinasyonunu geliştireceğini ve savaş kabiliyetini güçlendireceğini, iki ülkenin terörle mücadele konusundaki kararlılığını göstereceğini ekledi.

Zhao, Çin Kamu Güvenliği Bakanlığı'nın, Şanghay İşbirliği Örgütü kapsamında sınır savunması ve işbirliğini güçlendirmek için Tacikistan Ulusal Güvenlik Devlet Komitesi ile daha yakın işbirliği yapmaya istekli olduğunu belirtti.

Çarşamba günü başlayan iki gün süreli tatbikatın bugün tamamlanması bekleniyor.