Çin Halk Kurtuluş Ordusu yeni bir zırhlı amfibi ambulans aracını hizmete alıyor.

China Military sitesinde yer alan haberde, tanıtılan yeni ambulans aracı hakkında çeşitli bilgiler verildi. Yakın tarihlerde görevlendirilmesi gerçekleştirilen yeni nesil zırhlı ambulans, ilk kez Çin Halk Kurtuluş Ordusu Sincan Askeri Komutanlığı birliklerince düzenlenen bir kurtarma tatbikatında görüntülendi.  Aracın, kurtarma talimatının ulaşmasının ardından dağlık arazideki 4 kilometrelik mesafeyi 5 dakikada kat edip hedeflenen bölgeye ulaştığı ifade edildi.

Ayrıca aracın 8 adet korumalı lastiğe sahip olduğu, lastikleri mermi hasarı görse dahi 40 km/sa hızla 100 kilometre yolculuk edebildiği, zırhının zırh delici 7.62 mm mermilere ve şarapnel kaynaklı hasarlara dayanabildiği belirtildi. Buna ek olarak ambulansın nükleer, biyolojik ve kimyasal silahlardan kaynaklı tehditlere karşı da koruma sağlayabileceği ifade edildi.

Polonya'nın FA-50GF savaş uçağı görücüye çıktı Polonya'nın FA-50GF savaş uçağı görücüye çıktı

Araç yaralı taşıma kapasitesi bakımından 4 ağır yaralı ve 8 hafif yaralı askeri taşıyabilme kapasitesine sahip. İnfüzyon pompaları gibi tıbbi ekipmanları sahip olmanın yanında yolcuların emniyetli seyahati içinde önlemlerin alındığı ifade edilen araçta, yaralıların ilk yardım ihtiyacının da karşılanabildiği belirtiliyor.