Bu hamle Çin'de açık internete yönelik önemli bir hamle olarak değerlendirildi.

Bloomber HT'nin haberine göre Tencent Holdings Ltd., erişime kapalı WeChat ekosistemindeki içeriği bazı arama motorlarına açtı ve böylelikle Pekin yönetiminin daha açık bir internet çağrısına destek amacıyla bir adım daha attı.

WeChat uygulamasındaki sosyal medya içerikleri, anakara Çin’de engellenen Google ve Microsoft Corp.’a ait Bing kullanılarak bulunabiliyor. Ancak bu içerikler halen ülkenin arama motoru lideri Baidu Inc.’de yer almıyor. WeChat’deki içeriklere daha önce sadece, Tencent tarafından kontrol edilen ve uygulamanın yerli arama fonksiyonu ya da daha küçük bir arama motoru olan Sogou yoluyla ulaşılabiliyordu.

Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında

Çin'in teknoloji sektörü denetçisi, aralarında Tencent ve ByteDance Ltd.’nin yer aldığı medya şirketlerinden rakiplerinin içeriklerine arama sonuçlarında ulaşabilmesine izin vermelerini istediği belirtildi.

Regülatörlerin müzakereleri şimdilerde, bireyler ve işletmelere, filmlerden futbol ve dış politikaya, her konuda yazılarını yayınlama imkanı sağlayan WeChat’in kamuya açık hesaplarında odaklanıyor. Bu yoğun içerik topluluğu, Baidu ve ByteDance tarafından işletilen arama motorları tarafından bloke ediliyor.