ABD tarihinin en büyük siber saldırısı olarak kayıtlara geçen saldırı sonrasında ABD Başkanı Trump, bütün konuşulanların aksine Çin’i hedef gösterdi. Birçok ABD’li yönetici Rus devletini saldırıdan sorumlu tutarken, Başkan Trump’ın Rus değil Çinli hackerların saldırısı olabileceğine dair öneri şaşırttı.

"ABD çamur attı"

Bu açıklamadan sonra Çin’den cevap gecikmedi. Sözcü konumunda olan Wang Wenbin, “ABD kesin kanıtlar olmadan siber saldırı konusunu siyasallaştırdı ve Çin’in imajının zedelenmesi için yanlış bilgiler yaydı. ABD, Çin’e çamur attı.” dedi. Açıklamanın sonunda da “ABD’nin siber güvenlik konusunda daha sorumlu bir tutum sergileyeceğini umuyoruz.” dedi.

ABD, Çin ve Rusya’nın siber güvenlik alanında en öncü ülkeler arasında olduğu biliniyor. Bu ülkeler arasında yaşanan siber saldırılar da haberlere konu oluyor. Son aylarda da bu ülkeler arasında KOVID-19 aşısı geliştiren merkezlere saldırı olduğuna dair bilgiler haberlere yansımıştı.

Rus 'hacker'lar, Ukraynalı siber askerî personelin verilerini yayınladı Rus 'hacker'lar, Ukraynalı siber askerî personelin verilerini yayınladı