Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme Rusya Savunma Bakanı'ndan İran üretimi İHA ve füzelere inceleme

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Cenevre'de bir araya gelmesine sayılı günler kala her iki ülkeyi de nükleer cephaneliklerini azaltmaya davet etti.  

U.S.News’in haberine göre, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Konferansı’nda yaptığı konuşmada, Çin’in de bir nükleer güç olduğunu ancak cephaneliğini çok sınırlı tuttuğuna dikkat çekti ve ABD ile Rusya’dan da aynı şeyi beklediklerini ifade etti. Wang Yi, ABD’nin Hint-Pasifik bölgesine konuşlanarak balistik füzeler yerleştirmesine de seyirci kalmayacaklarını kaydetti.

Wang Yi, İran ve Amerika arasındaki krizle alakalı olarak ise, ‘’ABD'nin tek taraflı zorbalık eylemleri, İran'ın nükleer krizinin temel nedenidir” dedi.

ABD’nin Silahsızlanma Konferansı Daimi Temsilcisi Büyükelçi Robert Wood ise, yaptığı konuşmada, “Bugüne kadar Çin, ABD’nin risk azaltma ve stratejik istikrar konusunda ikili görüşmeleri başlatma çabalarını geri çevirdi” ifadelerini kullandı.