Çin ile İngiltere arasında yaşanan yaptırım krizi hız kesmeden devam ediyor.

Çin’in Uygur Türklerine yaptığı insanlık dışı muameleden dolayı, Çin’e karşı kısa bir süre önce yaptırım kararı alan İngiltere’den sonra Çin de harekete geçti.

Sputnik Türkiye'nin haberine göre, Çin Dışişleri Bakanlığı İngiltere’deki bazı kişi ve kurumlara yaptırım kararı aldığını duyurdu.

ABD, Ukrayna'ya yardım için Yunanistan'ı ikna etmeye çalışıyor ABD, Ukrayna'ya yardım için Yunanistan'ı ikna etmeye çalışıyor

Bakanlığın açıklamasında; Tom Tugendhat, Iain Duncan Smith, Neil O'Brien, David Alton, Tim Loughton, Nusrat Ghani, Helena Kennedy, Geoffrey Nice ve Joanne Nicola Smith Finley'in de bulunduğu 9 kişi yaptırım uygulanacak kişiler listesinde yer alıyor. Ayrıca aralarında Çin Araştırma Grubu, Muhafazakar Parti İnsan Hakları Komisyonu ve Uyghur Tribunal'ın bulunduğu 4 kuruluşa da yaptırım uygulanacak.

Çin Dışişleri Bakanlığı konuyla ilgili, "Bugünden itibaren, ilgili kişi ve yakın aile üyelerinin Çin ana karası, Hong Kong ve Çin Makao'suna girmeleri yasaklanmıştır. Çin'deki tüm mal varlıkları dondurulacak, söz konusu kişilerin Çin vatandaşları ve kuruluşlarıyla iş ortaklığı yürütmesi yasaklanacaktır. Çin, daha ileri tedbirler alma hakkını saklı tutmaktadır." açıklamasında bulundu.