Çin Tayvan arasında yaşanan gerilim alınan yaptırım kararlarıyla devam ediyor. 

Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'a ziyarette bulunduğu gerekçesiyle Pelosi ve yakın çevresine yaptırım kararı aldıklarını açıkladı.

ABD ile Çin arasında Tayvan ziyareti krizi: Nancy Pelosi kimdir? ABD  Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi kaç yaşında, nereli? - Son Dakika  Dünya Haberleri | NTV Haber

Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

Sputnik'in haberine göre; Pelosi'nin Tayvan Boğazı'ndaki barış ve istikrarı tehlikeye atarak 'tek Çin' ilkesine ciddi bir darbe vurduğu kaydedilen açıklamada, "Çin tarafı, provokatif eylemlerinin ardından Çin'in ilgili mevzuatına dayanarak Pelosi ve yakın akrabalarına yaptırım uygulama kararı aldı."  ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca yaptırımlar dahilinde Washington yönetimi ile güvenlik alanında yapılması planlanan bir dizi toplantının iptal edildiği ve önemli iklim görüşmelerinin de askıya alındığı belirtildi.

82 yaşındaki Pelosi'nin Nisan ayında Tayvan'a gitmeyi planladığı ziyaret, Kovid-19'a yakalandığı için iptal edilmişti. Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi,  Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaretinin 'tek Çin' ilkesinin tanımladığı 'kırmızı çizginin aşılması' anlamına geleceği uyarısında bulunmuştu.

Pelosi, 25 yıl aradan sonra Ada'yı ziyaret eden ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı oldu. Daha önce 1997'de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan'ı ziyaret etmişti.