Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi'nde Çin'in tepki göstereceği ortak bir bildiri yayınlandı. Bildiride Rusya ve Çin'e yönelik açıklamalara yer verildi.

Almanya, Leopard 2A8 tanklarını dört ülkeye satmak üzere Almanya, Leopard 2A8 tanklarını dört ülkeye satmak üzere

NTV'nin haberine göre, Brüksel'de düzenlenen NATO Liderler Zirvesi 15 Haziran'da tamamlandı ve Zirve'nin ardından bildiri yayınlandı. Bildiride "Çin'in hırsları ve iddialı davranışlarının" uluslararası düzene ve ittifak güvenliğiyle ilgili alanlara yönelik sistematik zorluklar ortaya koyduğu ifade edildi. Çin'in zora sokan politikalarından endişe duyulduğuna dikkat çekilen bildiride, söz konusu ülkenin nükleer cephaneliğini hızla genişlettiği ve Rusya ile askerî iş birliği yaptığına dikkat çekildi.

Yayınlanan bildirinin ardından Çin tarafından konuya ilişkin resmi bir açıklama geldi. Çin'in Avrupa Birliği resmî temsilciliği tarafından yapılan açıklamada, "NATO barışçıl kalkınmaya kara çalmakla" suçlandı. Temsilcilik, Çin'in savunma ve askerî modernleşme adımlarının adil, mantıklı, ortada ve açık olduğunu dile getirdi. Ayrıca NATO'ya, "Çin'in meşru çabalarını ve haklarını bloğun politikasını manipüle etmek, çatışma ve jeopolitik yarış yaratmak için kullanmayın." çağrısında bulunuldu. 

Çin'in şeffaflık konusundaki eksikliği ve dezenformasyon kullanımından endişe duyulduğu ifade edilen bildiride "Çin'i uluslararası taahhütlerini yerine getirmeye ve 'büyük güç' rolüne uygun olarak uzay, siber alan ve deniz de dahil olmak üzere uluslararası sistemde sorumlulukları uyarınca davranmaya çağırıyoruz." ifadelerine yer verildi. Bildiride iklim değişikliği gibi ortak sınamalara karşı da Çin ile ilişki kurmaya değer verildiğinin altı çizilerek, "Karşılıklı şeffaflık ve anlayış hem NATO'ya hem de Çin'e fayda sağlayacaktır." değerlendirmesinde de bulunuldu.