Rusya kamikaze İHA'lar için düğmeye bastı Rusya kamikaze İHA'lar için düğmeye bastı

Komşu ülkelerin ABD ile olan ittifakından rahatsızlık duyan Çin, bölgedeki yalnızlığının önüne geçmek için yeni bir hamlede bulundu.

Ortadoğu Haber'in Global Times gazetesinden edindiği bilgiye göre, Çin Devlet Gemi Yapımı Anonim Şirketi (CSSC) tarafından üretilen PNS Tughril fırkateyni, Şanghay'da düzenlenen törenle Pakistan donanmasına teslim edildi.

CSSC, yaptığı açıklamada, fırkateynin Çin'in şimdiye kadar ihraç ettiği en büyük ve gelişmiş teknolojiye sahip savaş gemisi olduğunu bildirdi.

Pakistan Donanması'ndan yapılan açıklamada da "054A/P" tipi fırkateynin geniş elektronik istihbarat kabiliyetinin yanı sıra yüzeyden yüzeye, yüzeyden havaya ve denizaltı ateş gücüne sahip ileri teknoloji harp platformu olduğu belirtildi.

Pakistan'ın Pekin Büyükelçisi Muin'ül Hak, gemi teslimatının iki ülke ilişkilerinde yeni bir sayfa açtığını, firkateynin Pakistan Donanması'nın denizden gelen tehditlere karşı koymasına ve Hint Okyanusu'nda barış, istikrar ve güç dengesini sürdürmesine katkı sağlayacağını vurguladı.

Çin'in, Pakistan donanması için "054" tipi 3 fırkateyn daha imal edeceği kaydedildi.