Afganistan'da gelinen son nokta, bazı ülkeleri ABD'ye güvenilmemesi gerektiği konusunda ders olmuş durumda.

Tayvan'ı kendi toprağı olarak gören Çin, bu durumu fırsat bilip Afganistan üzerinden Tayvan'a bir göndermede bulundu. TRT Haber'in verdiği bilgilere göre, Tayvan'a "ABD’ye güvenip bağımsızlık hayali kurmayın, Afganistan'dan ders çıkarın" şeklinde bir mesaj verdi.

Mesaj, Çin komünist Partisi'nin gazetesinden yayınlandı. "Tayvan Afganistan’dan ders çıkarsın" başlığı ile yayınlanan yazıda, meydana gelebilecek bir çatışmada ABD askerlerinin Tayvan'ı yüzüstü bırakacağına işaret edildi.

Gerginliği yükselten ABD askeri iddiası

Diğer taraftan ABD'li senatörün sosyal medyadan Tayvan'da 30 bin ABD askerinin olduğunu ileri sürmesi Çin'de tansiyonu yükseltti. ABD'li senatörün bu paylaşımına sessiz kalmayan Çin medyasından Global Times da ABD'ye sert bir mesaj yayınladı. Gazete ABD'li senatörün dediğinin doğru olduğu takdirde Çin ordusunun ABD askerlerini yok edeceğini paylaştı. Fakat ABD'li senatörün paylaştığı bilginin gerçek dışı olduğu öğrenildi. Bunun üzerine senatör paylaşımını sildi.

Tansiyonun yükseldiği sırada Çin, Tayvan yakınlarında deniz ve hava unsurlarının da katıldığı askerî bir tatbikat gerçekleştirdi. Çin, tatbikatın gerekçesi olarak ABD'nin Tayvan yönetimi ile bölgedeki faaliyetlerini gösterdi.

İspanyol şirket, Ukrayna için gönüllü savaşçı yetiştiriyor İspanyol şirket, Ukrayna için gönüllü savaşçı yetiştiriyor