ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin Tayvan’a gitmesinin ardından alevlenen Çin-Tayvan gerginliği devam ediyor.

Gerginliği farklı bir boyuta taşıyan Pelosi’nin Tayvan ziyareti, Çin’in Tayvan’da büyük çaplı bir tatbikat başlatmasına neden oldu.

Rusya ve Belarus’tan Ukrayna’ya karşı ortak tatbikat Rusya ve Belarus’tan Ukrayna’ya karşı ortak tatbikat

Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan ziyaretine başlamasının ardından büyük çaplı askeri tatbikat başlattı.

Çin tatbikatın yapılacağı bölgeyi de harita içerisine alarak tatbikatın yapılacağı bölgenin nereler olduğunu kamuoyu ile paylaştı. Yayınlanan uyarıda tatbikatın yapılacağı bölgeler gösterilerek, bu bölgelerde uçuş yapılmaması istendi. Tatbikatın başlamasının ardından Çin, Tayvan Boğazı’na doğru ateşlediği onlarca füze ile gövde gösterisi yaptı.

Tayvan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, tansiyonun düşmediği Tayvan Adası’ının çevresinde Çin’e ait 62 savaş uçağı ve 7 savaş gemisi görüldü.

Açıklamada, Çin’e ait hava ve deniz araçları; elektronik takip araçları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği aktarıldı. Uçaklardan 15’nin Tayvan’ın “Hava Savunma Tanımlama Bölgesi” (ADIZ) ilan ettiği yerin güneybatı bölümünde uçtuğu belirtildi.