Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı

Çin tarafından uygulanan istihbarat ve kurumlara sızma teşebbüsleri, ABD’nin dikkatini yoğunlaştırdığı bir konu olmaya devam ediyor. ABD'de, Çin'in yürüttüğü casusluk faaliyetlerinin önünü alabilmek için yer alan Çin’e ait tüm operasyon üslerinin ve şu anda mevcut olan dört konsolosluğun kapatılması gerektiğini düşünen gruplar buluyor.

Daily Sun tarafından yapılan habere göre, ABD sınırları içerisinde binlerce Çinli ajan bulunduğu düşünülüyor. Cumhuriyetçi partiden Darrell Issa’nın yaptığı açıklamalara göre, binlerce kişi Çin tarafından koordine edilen ajanlara benzer hareketlilik göstermekte.

Çin'in casusluk faaliyetlerini büyük oranda öğrenciler aracılığıyla yürüttüğü düşünülüyor

2017 Çin Ulusal İstihbarat Yasaları'nın 7. ve 14. maddelerine göre, Çin’in tüm vatandaşları eğer yapmaları istenirse casusluk faaliyetlerine katılmak zorundadır. Hiçbir vatandaşın ise casusluk yapması istenmesi durumunda, bu isteği geri çevirmek gibi bir hakkı yoktur. Bu yüzden ABD içerisinde yer alan tüm öğrenciler, kimi kişiler tarafından potansiyel casuslar olarak görülüyor. Şu anda ABD içerisinde yüksek öğrenim görmekte olan 370 bin Çinli öğrenci yer alıyor.

Pompeo açıklama yapmıştı

Temmuz ayında ABD Dışişleri Bakanlığı Houston’da yer alan Çin’e ait konsolosluğun kapanması emrinde bulundu. Mike Pompeo, konsolosluğun casusluk faaliyetleri ve fikri mülkiyetlerin hırsızlığını yürütmek için kullanılan bir merkez olduğuna dair bir açıklamada bulunmuştu.

Eski CIA karşı casusluk yetkilisi James Olson’ın New York Post’ta yer alan ifadelerine göre, eski CIA yetkilisi New York’ta operasyon yürütmekte olan 100 Çinli istihbaratçının bulunduğunu tahmin ediyor.

FBI’ın yöneticisi Christopher Wray temmuz ayında gerçekleştirilen bir etkinlikte büronun ilgilendiği casusluk karşıtı davaların yarısının Çin ile ilişkili olduğunu söyledi.