ABD Donanması 68 denizaltı ile dünyadaki ikinci en büyük denizaltı filosuna sahipken, Çin ise 66 denizaltı ile üçüncü en büyük denizaltı filosuna sahip bir ülke konumunda yer alıyor. 71 denizaltı ile Kuzey Kore birinci, 64 denizaltı ile Rusya ise dördüncü sırada yer alıyor.

Naval News tarafından yapılan habere göre, ülkelerin güncel planları dikkate alındığında 2030 yılına kadar Çin ve ABD, denizaltı sayıları açısından dünya sıralamalarındaki yerleri değiştirecek. 2030 yılına gelindiğinde Çin’in ABD’ye kıyasla 10 adet daha fazla denizaltına sahip olacağı düşünülüyor. Böylece Çin yalnız ABD’yi değil, Kuzey Kore’yi de geçerek birinci sıraya yükselecek.

DEARSAN Nijerya Donanmasını modernize edecek DEARSAN Nijerya Donanmasını modernize edecek

ABD gelecek yıllarda denizaltı üretim hızını arttırmak ve 2051 yılına gelindiğinde 92 adet denizaltıya sahip olmayı amaçlıyor. Ancak 2025-2030 yılları arasında ABD eski denizaltılarını piyasadan toplayacak. ABD’nin denizaltılarının azaldığı zaman dilimi ile Çin’in denizaltılarını arttırdığı zaman dilimi 2025-2030 periyodunda çakışmış olacak.

Çin’in sahip olduğu çoğu denizaltı, dizel-elektrik gücü ile çalışmakta ve çoğu ABD donanmasının nükleer güç ile çalışan denizaltılarından daha küçük boyutlarda. Ancak küçük boyutlu dizel-elektrik ile çalışan denizaltılar Çin’in kıyı bölgelerinde yürütebileceği operasyonlar için daha uyumlu olmasının yanında üretim maliyeti de daha düşük.

Çin yakın zamanda Wuhan’da yer alan bir denizaltı üretim tesisini Shuangliu’ya taşıdı. Yeni tesiste denizaltı üretim hızının artması bekleniyor.

Denizaltıların kalitesi açısından ABD, Çin’in önünde gözükse de ABD aynı zamanda Rus denizaltıları tarafından da tehdit altında.