Edinilen bilgilerin kesinliği henüz tam anlamıyla doğrulanmamış olsa da Çin Donanması'nın Yuan Sınıfı denizaltı ailesine yeni bir üye katacağı iddia edildi.

Naval News sitesinde yer alan haberde, Çin’in Yuan Sınıfı denizaltıları arasına ekleneceği düşünülen denizaltı ile ilgili bilgilere yer verildi.

Çin konvansiyonel denizaltı filosunun bel kemiğini oluşturan Yuan Sınıfı denizaltıların Havadan Bağımsız Tahrik Sistemi (Air Independent Propulsion, AIP) ile denizaltı muharebe kabiliyetlerinin artırılması planlanıyor. Bu sistem sayesinde denizaltılar, daha uzun süre batık halde kalabiliyor ve harekatlarını daha sessiz halde gerçekleştirebiliyorlar.

ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı ilk kez görüntülendi ANKA-3 İnsansız Savaş Uçağı ilk kez görüntülendi

Çin denizaltı filosuna ekleneceği düşünülen söz konusu yeni denizaltının uzunluk açısından ciddi farkları olmadığı ifade ediliyor. Uzunluk artışının olmayışı seyir füzelerinin için dikey bir fırlatma sisteminin eklenmediğini gösteriyor.  

Çin sosyal medya platformu Weibo'da yayınlanan görselden hareketle inşa adresinin Wuhan’daki Wuchang Tersanesi olabileceği değerlendiriliyor.

İhracat açısından belli bir başarı oranı yakalayan Yuan sınıfı denizaltıların halihazırdaki müşterileri arasında Tayland ve Pakistan yer alıyor.