Ülkeler Dünya yörüngesindeki uydularını her geçen gün artırıyor. ABD Uzay Komutanı'nın Salı günü yaptığı açıklamaya göre Çin, yörüngedeki 400 uydusu ile şu anda ABD'den sonra ikinci ülke konumunda bulunuyor. ABD'li yetkilinin açıklamaları, ABD'nin Çin'in uzay gelişimini dikkatle takip ettiğini gösterdi.

Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında Yeni nesil teknoloji markası PNetworks dünya pazarında

American Military News tarafından yapılan habere göre General James Dickinson, 200 uyduya sahip Rusya'nın da çok geri planda olmadığını söyledi. Rusya'nın bunu gelecek 10 yıl içinde ikiye katlama ihtimaline yönelik uyarıda bulundu. 

Çin'in uydusunun tehlike oluşturabileceğine dikkat çekti

Çin'in robotik kollu uydusu Shijian-17'den bahseden ABD'li yetkili, bu teknolojinin muhtemel sonuçlarına değindi. Dickinson uzay tabanlı robotik kol teknolojisinin, uyduları yakalamak için bir sistemde kullanılabileceğini aktardı.

Dickinson, Çin'in askerî uzay alanındaki gelişmesine dikkat çekerek uzay girişimini hızla geliştirdiğini söyledi. Aynı zamanda Çin'in uydu yeteneklerinin istihbarat, gözetleme ve keşif uydularını içerdiğinin altını çizdi. Bunun yanı sıra Pekin'in uzay ve uzay saldırı sistemleri ile aktif bir uzay üstünlüğü peşinde olduğunu ileri dürdü.