İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde İsmail Demir: ANKA-3’ün gövde içi mühimmat taşıması gündemde

China Military sitesinde yer alan haberde, Çin Havacılık ve Uzay Bilimleri Endüstrisi Şirketi (China Aerospace Science and Industry Corporation-CASIC) WJ-700 insansız hava aracının (İHA) geliştiricilerinden aktarılan açıklamada, gözetleme ve saldırı faaliyetleri gerçekleştirebilen yüksek irtifa - yüksek hız - uzun ömürlü WJ-700 İHA’sının ilk uçuşunu 11 Ocak’ta başarıyla gerçekleştirdiği ifade edildi.

Haberin devamında, gelişmiş teknolojik sistemler barındıran WJ-700 İHA’sının, aynı kalkış ağırlığındaki İHA'lara kıyasla uçuş süresi, operasyonel menzil ve yük kapasitesi gibi temel performans göstergeleri açısından uluslararası düzeyde gelişmiş ve Çin içerisinde önde gelen İHA sistemleri arasında yer aldığı aktarıldı. Önümüzdeki yıllar içerisinde İHA’nın hem yerel hem de uluslararası pazar ihtiyaçlarına yöneleceği ve riskli savaş alanlarında havadan karaya uzun menzilli vuruşlar, havadan satha hassas vuruşlar ile alan gözetlemesi gibi geniş çapta görevler icra edebileceği belirtildi. 

Global Times sitesinde yer alan benzer haberde, WJ-700 İHA’sının karakteristik özelliği olarak büyük yapısına dikkat çekiliyor. İHA’nın bu yapısı sayesinde düşman uçak savar sistemleri atış menziline girmeden hedefine doğru saldırı gerçekleştirebilmesine imkân tanıyan gemisavar füzeleri gibi büyük mühimmatlar ile “stand-off” silah sistemlerini taşıyabileceği ifade edildi.