Günümüzde değişen teknoloji ile birlikte elde edilen kazanımlar kötü niyetli faaliyetler için de kullanılmaya devam ediyor.

Avrupa Parlamentosu siber saldırıya uğradı Avrupa Parlamentosu siber saldırıya uğradı

Geçen hafta hacker forumu olan Breach Forums sitesinde ChinaDan takma isimli Çinli bir hacker, forum gönderisinde "2022'de Şanghay Ulusal Polisi (SHGA) veri tabanı sızdırıldı. Bu veri tabanı, 1 milyar Çin vatandaşı hakkında çok sayıda TB veri ve bilgi içeriyor.” mesajını paylaştı.

Sızdırılan veri tabanında Çinli vatandaşların ad, adres, doğum yeri, ulusal, kimlik numarası, cep telefonu numarası, tüm suç/vaka ayrıntıları dahil olmak üzere 23 TB'tan daha fazla veriyi 10 bitcoin karşılığında satmayı teklif etti.

Şanghay hükümeti ve polis departmanından henüz konuya dair bir açıklama yapılmadı. Olay sosyal medya geniş yankı buldu.

Bununla birlikte Çin, veri sızıntısı anlamına gelen "data leak" 'hashtag'inin kullanılmasını yasakladı.

Pekin merkezli danışmanlık şirketi Trivium China'nın teknoloji politikası araştırması başkanı Kendra Schaefer, "İddianın doğru olup olmadığını kanıtlamak zor. Ancak doğruysa, bu tarihin en büyük ve en kötü ihlallerinden biri olacak." ifadelerini kullandı.

Dark Web'de 1 milyar Çin vatandaşına ait kayıtların satışının tespit edilmesinin ardından kripto para borsası Biance’ın CEO Zhao Changpeng, kullanıcı doğrulama adımlarını daha güvenli hale getireceklerini açıkladı.