Pandemi süreci ile beraber dünya genelinde siber saldırılar zirve yapmış durumda. Her gün farklı bir platformdaki kullanıcılara ait verilerin sızdırıldığı haberleri ortaya çıkıyor. Bu haberlere son olarak Clubhouse'da yaşanan veri sızıntısı iddiası eklendi. 

Alper Özbilen: Rekabete evet, tekelleşmeye hayır! Alper Özbilen: Rekabete evet, tekelleşmeye hayır!

WebTekno'nun haberine göre, siber güvenlik uzmanı Jiten Jain tarafından yapılan açıklamada, Clubhouse kullanıcılarının telefon numaralarından oluşan bir veri tabanı Darknet'te ilgililerin satışına sunuldu. Jain ayrıca, Clubhouse kullanıcılarının telefon rehberlerindeki telefon numaralarının da satışa sunulanlar arasında olduğunu belirtti. Satışta olduğu iddia edilen telefon numarası sayısının ise 3.8 milyardan fazla olduğu iddia ediliyor. Konu hakkında konuşan bir başka siber güvenlik uzmanı Rajshekhar Rajaharia, bahsi geçen verilerde telefon numarası haricinde bir şey bulunmadığını ve sızıntı iddialarının sahte olma ihtimalinin yüksek olduğu değerlendirmesinde bulundu. Clubhouse'da Rajaharia'nın açıklamalarına benzer bir söylemle kullanıcı verilerinin güvende olduğunu söyledi.

Ancak birkaç ay önce 1.3 milyon kullanıcının pek çok kişisel bilgisini içeren dev bir sızıntı ile gündeme gelen Clubhouse platformunun bu konudaki açıklamaları kullanıcılarda gereken rahatlamayı oluşturmaya yetmeyebilir.