Cezayir, hava savunmasını Rus üretimi sistemler ile donatmaya devam ediyor.

24 Ocak tarihinde RT'den Yulia Shapovalova S-400 Triumph hava savunma füze sisteminin ve bileşenlerinin üretildiği Moskova'daki Almaz-Antey şirketine ait Avangard fabrikasını ziyaret ederek, sistemin bütün üretim aşamalarını görüntülemişti.

Üretim hattında bazı S-400 hava savunma sistemi bataryalarının çöl kamuflajına boyandığı ve bu boyanan sistemlerin Cezayir'e gönderileceği iddia edildi.

Temmuz 2015 ve Eylül 2021 tarihlerinde yine üzeri kamuflaj ile örtülmüş S-400 HSS'lerinin Cezayir'deki bilinmeyen bir limandan indirildiğine dair görüntüler paylaşılmıştı.

2014 yılında ise Rus savunma sanayii şirketi Almaz Antey ve Cezayir Silahlı Kuvvetleri arasında S-400 hava savunma sistemlerinin tedarik edilmesi konusunda anlaşma imzalanmıştı.

Cezayir, sınır komşusu Fas ile yaşadığı gerimlimlerin ardından, tarihsel anlamda önemli bağlarının bulunduğu Rusya ile savunma sanayii alanında son yıllarda önemli askeri anlaşmalar imzalıyor.

Aynı şekilde Fas'ta özellikle Çin ve İsrail'den savunma sistemleri satın alıyor. Aralık 2021'de Fas Silahlı Kuvvetleri'nin bir süre önce Çin'den teslim aldığı FD-2000B hava savunma sisteminin ilk partisi, başkent Rabat'ın güneyindeki Sidi Yahia el Gharb üssünde görüntülenmişti.

S-400 Triumph Hava Savunma Füze Sistemi 

S-400 Triumph, erken uyarı uçakları, askeri nakliye uçakları, tanker uçakları, savaş uçakları, bombardıman uçakları gibi hedefler ile hava-kara füzelerini, bütün menzillerde balistik füzeleri tespit ederek imha edebilmektedir.

S-400 Triumph, Çin, Türkiye, Hindistan ve Belarus tarafından aktif olarak kullanılmaktadır. Sistem, 91N6E radarı ile S bant seviyesinde 600 kilometreye kadar hedef taraması yapabilmektedir. Aynı anda 300 hedefi takip eden sistem, bu hedeflerden 80 adedine aynı anda angaje olabilmektedir. 

Savunmada yerli sanayiiyi güçlendirecek güç birliği Savunmada yerli sanayiiyi güçlendirecek güç birliği