Dünya Kupası içerikli siber saldırılarda artış Dünya Kupası içerikli siber saldırılarda artış

Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleşen Colonial Pipeline siber saldırısı siber güvenlik mecrasının önemini bir kez daha ortaya koydu. Olayın ardından kurumlar kendi siber güvenlik yapılarının inceleme ve kuvvetlendirme çalışmalarına daha fazla önem göstermeye başladı.

ZDNet sitesinde yer alan haberde Japonya’nın siber güvenlik alanında aldığı yeni kararlara ilişkin bilgilere yer verildi. Japon yetkililerin toplamda 44 sektörde ulusal siber güvenlik yapısını kuvvetlendirmek için yeni düzenlemeler getirecekleri ifade edildi. Yasal değişikliğin yaşanacağı alanlar arasında telekomünikasyon, elektrik, finans ve devlet hizmetleri gibi alanlar yer alıyor.  Ayrıntılı bilgilerin ilerleyen zamalarda yapılacak resmî açıklamalarda yer alması bekleniyor.

Geçen yıllarda Japon şirketleri Huawei gibi şirketlerden ekipman tedarikini durdurmuştu. Yetkililer kabul edilecek yeni yönetmelikler sayesinde bu gibi kararların etki alanını genişletmeyi amaçlayabilir.

Colonial Pipeline saldırısı

Amerika Birleşik Devletleri doğu kıyısına benzin ve dizel yakıt taşıyan ana kanal Colonial Pipeline'dan yetkililer, siber saldırıya uğradıktan sonra tüm operasyonları durduklarını ve tehdidi kontrol altına almak için bazı sistemleri devre dışı bıraktıklarını belirtmişlerdi. Şirket, bazı bilgi teknolojisi sistemlerini etkileyen sorunun çözümüne yardımcı olması adına üçüncü parti bir siber güvenlik firmasıyla anlaşıldığını, ayrıca federal kurumlar ve hukukî makamlarla temasa geçildiğinin bilgisini paylaşmıştı.