Liderler; Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in ev sahipliğinde “Türk Medeniyeti için Yeni Dönem: Ortak Kalkınma ve Refaha Doğru” temasıyla Semerkant’ta düzenlenen TDT Devlet Başkanları 9. Zirvesi öncesinde aile fotoğrafı için bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ebedi Şehir” Kongre Merkezi’ne gelişinde Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev tarafından karşılandı.

Kongre Merkezi’nde çekilen aile fotoğrafında, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev ve Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov ile gözlemci ülkeler Türkmenistan Ulusal Konseyi Halk Maslahatı Başkanı, eski Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhamedov ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban yer aldı. 

Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu

Teşkilatın Dışişleri Bakanları düzeyinde İstanbul'da Ekim ayında yapılan toplantıda bölgede yaşanan gelişmeler hep birlikte gözden geçirilmiş; yakın istişarelerin sürdürülmesi ve kendilerini şoklara dayanıklı kılacak orta ve uzun vadeli stratejiler geliştirilmesi gerektiği yönünde ortak karara varılmış; Türk dünyası için uzun vade için önemli bir adım olarak görülen 2040 Vizyon belgesi kabul edilmişti.

Teşkilatın yeni dönem başkanının Özbekistan olduğu zirvede Türk devletlerinin ortak menfaatleri adına yeni kararların alınması bekleniyor.