Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'ın başarılı antiterör operasyonu sonrası bölgeyi ziyaret ediyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in daveti üzerine günübirlik çalışma ziyaretinde bulunmak için gittiği Nahçıvan’a ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev tarafından Nahçıvan Havalimanı'nda karşılandı.

2023-09-25-azerbaycan-001

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı, Nahçıvan Havalimanı'nda; Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı Özel Temsilcisi Fuad Necefli, Nahçıvan Yüksek Meclisi Başkan Yardımcısı Anar İbrahimov, Nahçıvan Valisi Mirsenani Seyidov, Azerbaycan'ın Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov, Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Cahit Bağcı ve Türkiye'nin Nahçıvan Başkonsolosu Asip Kaya ile ilgili yetkililer karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Nahçıvan ziyaretinde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Millî Savunma Bakanı Yaşar Güler, Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün eşlik ediyor.

Aliyev ile baş başa görüşecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı Temel Atma Töreni'ne katılacak, ortak basın toplantısı ve imza töreni sonrasında Onarım Üretim Askerî Kompleksi Açılış Töreni'ne iştirak edecek.

2023-09-25-azerbaycan-008

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Nahçıvan meclisinde resmî tören

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in davetlisi olarak çalışma ziyareti kapsamında Nahçıvan'a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, havalimanından Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi'ne, Aliyev ile aynı araçla geçti.

Tören alanına Aliyev'le birlikte gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada askerleri selamladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Aliyev'in, tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülkenin millî marşları çalındı. Tören sonunda iki lider, baş başa görüşmek üzere meclise geçti.

Erdoğan Aliyev

Cumhurbaşkanları Erdoğan ile Aliyev'den ortak basın toplantısı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı'nın temelini attı.

Aliyev'in daveti üzerine günübirlik çalışma ziyaretinde bulunmak için Nahçıvan'a gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti Yüksek Meclisi'nde baş başa görüştü.

İki lider, görüşmenin ardından Iğdır-Nahçıvan Doğal Gaz Boru Hattı'nın temel atma noktasına görüntülü bağlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aliyev, butona basarak doğal gaz boru hattının temelini attı.

İki lider, tören sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Aliyev konuşmasında Azerbaycan halkı Türkiye'nin desteğini unutmayacak" derken "BM kürsüsünde Azerbaycan'ın çıkarlarını savunan adil, uluslararası hukuka dayanan açıklamalarda bulundunuz. Türkiye tarafından sergilenen bir sonraki kardeşlik adımıdır" dedi.

Aliyev konuşmasında "Ticaret hacmimiz 6 milyar dolardan fazladır. Bu yıl yüzde 40 arttı. 15 milyar dolar hedeflemiştik. Yakın gelecekte buna da ulaşacağız" diye ekledi.

Aliyev "Şuşa Beyannamesi ilişkilerimizi yeni seviyeye yükseltti. Bugün ilişkilerimiz en yüksek düzeydedir. İlişkilerimizin tüm alanlarda en faal dönemini yaşıyoruz" ifadelerini kullandı.

Antiterör operasyonuna da değinen Aliyev "Karabağ Azerbaycan toprağıdır. Bu hem hakikattir aynı zamanda beynel hak hukuka tam uygundur. Ve aynı zamanda Türkiye tarafından gösterilen bir kardeşlik adımıdır" dedi.

2023-09-25-azerbaycan-036

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in konuşması sonrası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından ilk ziyaretimi KKTC ile Haziran ayında Bakü'ye gerçekleştirmiştim. Bu defa sizlerle Türkiye'yi Türk dünyasına bağlayan Nahçıvan'da olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

Nahçıvan'ın bugün geldiği noktada büyük payı olan Haydar Aliyev'i doğumunun 100. yılında bir kez daha rahmetle yad ediyorum. Türkiye Azerbaycan ilişkisi dünyada eşi benzeri bulunmayan müstesna bir konumdadır. İlham kardeşimle imzaladığımız Şuşa beyannamesi bir dönüm noktasıdır. Nahçıvan tarih boyunca taşıdığı stratejik önemle ilişkilerimizde önemli bir yere sahiptir.

General Atomics'ten ABD ordusuna 389 milyon dolarlık MQ-1C satışı General Atomics'ten ABD ordusuna 389 milyon dolarlık MQ-1C satışı

Hazar geçişli Uluslararası Doğu-Batı-Orta Koridoru'nun önemi koronavirüs salgını ve bölgemizde yaşanan savaşlar neticesinde çok daha iyi anlaşılmıştır. Bu vesileyle biraz önce temelini attığımız Iğdır-Nahçıvan Doğalgaz Boru Hattı Projesi, Azerbaycan’la enerji alanındaki ortaklığımızı daha da derinleştireceği gibi, Avrupa’nın enerji arz güvenliğine de katkı sağlayacaktır

Son dönemlerde bölgede önemli gelişmeler yaşandı. Azerbaycan, meşru ve haklı endişelerinde gereken karşılığı maalesef bulamadı. Kendi egemen topraklarında antiterör operasyonu gerçekleştirmek durumunda kaldı. Sivillerin haklarına hassasiyet gerçekleştirerek yapılan operasyonun başarısı bizim için iftihar meselesi oldu."