Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IDEF'21 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı Açılış Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu.

Irak, Çin üretimi CH-5 İHA satın almış olabilir Irak, Çin üretimi CH-5 İHA satın almış olabilir

17 Ağustos tarihinde başlayan IDEF'21 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı Açılış Töreni'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kendi alanında önemli bir dünya markası haline gelen Uluslararası Sanayii Fuarı'nın 15'incisinin ülkemiz ve katılımcı firmalar için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Fuara katılan firmalara ve etkinliklere destek veren herkesi tebrik ediyorum. Fuara sayı ve nitelik olarak katılımın artması ülkemiz savunma sanayiinin başarısının ifadesidir." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin savunma sanayii alanındaki büyük gelişimine vurgu yapan Erdoğan, "Fuarımız bugüne kadarki en zengin görünüme sahip. Bir önceki fuara 1061 firma ve temsilci katılmıştı. Bu defa 1236 firma ve temsilci ile fuarımızı düzenliyoruz. Ziyaretçi sayısının da 76 bini aşacağını ümit ediyorum. Türkiye, savunma sanayiinde geliştirdiği her türlü imkanı ve kabiliyeti dostlarıyla paylaşmaktan memnuniyet duyan bir ülkedir. Bölgemizde ve dünyada barış, istikrar ve güven ikliminin tesisinin; savunma sanayiinde adil bir denge kurulmasına bağlı olduğunu düşünüyoruz. Fuarımızda millî imkanlarla geliştirdiğimiz pek çok ürünün yer alması bu konuda kat ettiğimiz mesafenin ispatı. Türkiye son 19 yılda diğer pek çok alan gibi savunma sanayiinde de adeta bir devrim gerçekleştirmiştir. Dışa bağımlılığı azaltmak anlamında çıktığımız bu yolda hamdolsun çok iyi bir noktaya geldik. 2002 yılında ülkemizde sadece 62 savunma sanayii projesi yürütülüyorken günümüzde 750'yi geride bıraktık. Bütçeleri de 5.5 milyar dolar düzeyinden 75 milyar dolar düzeyine çıkmıştır. Firma sayımız 56'dan 1500'e ulaştı." dedi.

Dışa bağımlılık yüzde 20'lere indi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Firmaların yıllık ciroları 1 milyar dolardan 11 milyar dolara yükselmiştir. Savunma sanayiinde dışa bağımlılığı yüzde 80'lerden yüzde 20'lere indirmeyi başardık. Bu birikimi dost ve müttefiklerimizin de istifadesine açtık. Daha önce 256 milyon doları bile bulamayan savunma ve havacılık ihracatımız 3 milyar dolar sınırını geride bıraktı. Sektörün Ar-Ge'ye ayırdığı bütçe 49 milyon dolardan 1.5 milyar doların üzerine çıktı. Kara, hava ve deniz ürünlerinde ulaştığımız seviyenin başında İHA'lar geliyor. Özellikle başarısını sahada bilfiil ispat etmiş olan SİHA'ların tasarımı, üretimi ve satışında dünyanın ilk 3-4 ülkesi arasında yer alıyoruz. Savunma sanayiinde kat ettiğimiz mesafenin elde ettiğimiz başarıların gerisindeki bir diğer önemli faktörü de sizlerle açık yüreklilikle paylaşmak istiyorum." dedi.

"Geleceğin araçlarına yatırım yapıyoruz"

Erdoğan, "Daha önce 250 milyon doları bile bulmayan savunma ve havacılık ihracatımız 3 milyar dolar sınırını geride bıraktı. Savunma sanayiinde dışa bağımlılığımızı yüzde 80'ler seviyesinden yüzde 20'ler seviyesine indirmeyi başardık. Savunma sanayiinde bugünkü ihtiyaçları karşılamanın ötesinde geleceğin araçlarına, geleceğin ürünlerine yatırım yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

"Türkiye küresel tedarikçilerin çıkardığı zorlukları ve maruz kaldığı gizli açık ambargoları aşmak için savunma sanayiine bu denli yüklenmiştir. Terörle mücadelesinin en kritik zamanlarında yalnız bırakılan, sınırları tehdit altındayken ihtiyaç duyduğu hiçbir ürüne ulaşamayan bir ülke olarak kendi ihtiyaçlarımızı süratle karşılayacak adımları atmaya mecbur kaldık." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Geldiğimiz seviye bizi çok daha büyük hedeflere yöneltmiştir. Savunma sanayiinde geleceğin teknoloji araçlarına, ürünlerine yatırım yapıyoruz. Yapay zeka temelli çalışan kara, hava ve deniz araçları konusunda iddialı projeler üretiyoruz. Sürü İHA'lara, insansız deniz araçları, insansız savaş uçakları, elektromanyetik toplar, lazer silahları, uydu sistemleri gibi geleceğin ihtiyaçlarına cevap verecek her alanda varız, var olmaya devam edeceğiz. Geliştirdiğimiz her ürünü dostlarımızla paylaşmak ise vazgeçilmez önceliğimiz olmayı sürdürecek." ifadelerine yer verdi.