Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Litvanya'ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 11 Haziran'da başlayacak olan Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere Vilnius'a hareket edeceklerini belirterek zirveyi Ukrayna'daki savaşın küresel istikrara ve güvenliğe yönelik menfi tesirinin arttığı bir dönemde yaptıklarını dile getirdi.

Basın toplantısında Türkiye'nin savunma harcamlarına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO müttefikleri tarafından Türkiye'ye uygulanan ambargo ve yaptırımlarla ilgili serzenişte bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Vilnius'ta NATO'nun terörizmle mücadele konusundaki gayretlerinde yeni bir safhaya geçilmesi amacıyla yürütülen çalışmaları değerlendireceğiz. Zirvenin önemli sonuçlarından bir diğeri ise asgari yüzde 2 savunma harcaması taahhüdünün yenilenmesi olacaktır. Tabi bir taraftan savunma harcamalarının arttırılması konuşulurken diğer taraftan kısıtlamalarla frene basıldığını görüyoruz. Bazı müttefiklerimizin haksız yere ülkemize uyguladığı kısıtlamalar ve engellemeler bizi sınırlandırıyor. 2019 savunma harcamalarında neredeyse yüzde 2 seviyesini gören ülkemiz, bu alanda şu an yüzde 1,30'ara geriledi. Zirvede, Türkiye'ye yönelik yaptırım ve kısıtlama uygulayan müttefiklere bu yanlıştan süratle dönmeleri çağrımızı tekrarlayacağım." ifadelerini kullandı.

NATO Bütçe

Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor Ukrayna, Sudan'daki Wagner yapısını hedefliyor

Türkiye'nin 2014-2023 yılları arası savunma harcamaları

Türkiye 2014 yılında GSYİH’sinin 1.4’ünü savunmaya ayırırken, 2023 yılında bu oran %1.31’e düştü ve listede 27’inci sırada bulunuyor. Türkiye’nin 2023 yılında yapmış olduğu GSYİH %1.31 oranındaki savunma harcaması, 339.9 milyar Türk Lirası’na tekabül ediyor. Türkiye kendi para birimi üzerinden savunmaya en çok bütçe ayıran 3’üncü NATO ülkesi. 2014 yılında ise 8’inci sırada bulunuyordu.

Öte yandan Türkiye, son dönemde yerli savunma sektörüne de ciddi yatırımlar gerçekleştiriyor. Bu durum, savunma harcamalarında "Türk Lirası" kullanımı önemli bir ölçüde arttırdı. Ancak birçok uzman, Türkiye’nin NATO’nun da işaret ettiği gibi GSYİH’sinin en az %2 oranında savunmaya bütçe ayırması gerektiğini savunuyor.

Türkiye’nin savunmaya ayırdığı bütçenin yaklaşık %50.2’lik oranı personel giderlerine harcanırken, %25.4’lük oranı ise ekipman tedariki ile Ar-Ge’ye ayrılıyor.

Dolar cinsinden ise Türkiye, 15.8 milyar dolar ile NATO’da savunma bütçesi en yüksek olan 10’uncu ülke konumunda bulunuyor.