Hazar Denizi’nde Dearsan’dan yeni yatırım!

ABD'nin yüksek irtifa casusluk programında hedef 2025 ABD'nin yüksek irtifa casusluk programında hedef 2025

Dearsan ile Kazakistan devlet yetkilileri arasında Kazakistan’da yeni bir tersane yatırımı yapmak üzere anlaşma imzalandı. Kazakistan Donanması için yeni su üstü platformları üretileceği düşünülen tersanenin 2024 yılı başından itibaren gemi inşa faaliyetlerine başlaması öngörülmekte.

Dearsan’ın sosyal medya hesaplarından yaptığı açıklamada, “Savunma sanayimizin faaliyet alanlarında ülkemizi yurtdışında çeşitli ülkelerde başarıyla temsil eden tersanemiz Dearsan, çalıştığı projelere bir yenisini daha ekledi. 17 Kasım 2023 tarihinde Dearsan Ailesi olarak, Kazakistan Devlet Yetkilileri ile tersane yatırımı yapmak üzere bir sözleşme imzaladık. Söz konusu tersanenin, 2024 yılı başından itibaren gemi inşa faaliyetlerine başlaması öngörülmektedir. Söz konusu sözleşmenin tersanemize ve ülkemiz savunma sanayisine hayırlı olmasını dileriz.” ifadelerini kullandı.

Dearsan-Kazakistan 2

Dearsan daha önce Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Türkmenbaşı şehrinde tersane yatırımları yapmış ve Türkmen Donanması’için 10 adet Tuzla sınıfı karakol botu, 6 adet 33 m hızlı müdahale botu, 10 adet 15 m ani müdahale botu, 1 adet tank çıkarma gemisi 1 adet oşinografi gemisi ve Gülhan Gemicilik ile ortak olarak C92 sınıfı Deniz Han korvetini inşa etmişti.

Dearsan adından son olarak Nijerya için 76 metre uzunluğunda 2 adet açık deniz karakol gemisi inşası, Nijerya Deniz Kuvvetleri envanterindeki NNS ARADU (F89) fırkateyninin modernizasyonu ve yine Nijerya Deniz kuvvetleri için 1 adet Tuzla Sınıfı karakol botu inşası için yürüttüğü projelerle söz ettirmişti.