Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor Polonya, Ukrayna'ya olan askeri desteğini kesiyor

Demokratlar, ABD başkanı seçilen Joe Biden'ı koşulsuz bir şekilde İran nükleer anlaşmasına katılmasına zorluyor.

İsrail'de faaliyet gösteren Jewish Insider'ın haberinde ABD Temsilciler Meclisi üyesi 150 Demokratın Joe Biden'a gönderilmek üzere bir mektup hazırladığı bildirildi. Mektupta Washington'un, 2015'te imzalanan İran nükleer anlaşmasına müzakere olmaksızın hızlı bir şekilde tekrar katılması istendi.

Ayrıca mektupta Demokratların, İran'ın yeniden anlaşma hükümlerine uyması için Trump yönetiminin ''azami baskı'' politikası kapsamında İran'a uyguladığı bazı yaptırımların kaldırılması gerektiğini ifade ettikleri belirtildi.

Joe Biden geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, İran'ı nükleer anlaşmanın hükümlerini yerini getirmeye çağırdı ve anlaşmaya uyulması halinde ABD'nin nükleer anlaşmaya yeniden katılacağını, ayrıca Trump tarafından uygulanan yaptırımların sona erdirileceğini söyledi.

İsrail karşı çıktı

Demokratların mektubu sonrası, hem İsrail hükümeti hem de İsrail lobisi olan Amerikan İsrail Kamu İşleri Komitesi (American Israel Public Affairs Committee / AIPAC) Joe Biden'dan istenilenlere karşı çıktı.

İsrail'in ABD Büyükelçisi Ron Dermer konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ABD'nin anlaşmaya yeniden katılmadan önce müzakere edilmesi gerektiğini ve anlaşmaya olduğu haliyle yeniden katılmanın ''kesinlikle kabul edilemez'' olacağını dile getirdi.