Roketsan tarafından üretilen füze sistemleri, çeşitli platformalarda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne hizmet ediyor.

Milli imkanlarla Geliştirilen UMTAS Güdümlü Füzesinin Seahawk Helikopterlerine entegrasyonu için çalışmalar devam ediyor.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Seahawk Helikopterlerine UMTAS entegrasyonu projesi kapsamında Roketsan, Aselsan ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı müşterek bir çalışma gerçekleştiriyorlar.

Millî Savunma Bakanlığı 2022 Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda yayınlanan açıklamada;

“Milli imkanlarla Geliştirilen UMTAS Güdümlü Füzesinin Seahawk Helikopterine Entegrasyonu ve Yarı Aktif Lazer ve/veya IIR Arama Başlıklı UMTAS Güdümlü Füzelerinin Tedarik Edilmesi Projesi kapsamında TCB 71 (1’inci helikopter)’in teslim alınmasını müteakip 3’üncü helikopter entegrasyon için ASELSAN A.Ş.’ye teslim edilecektir.” ifadelerine yer verildi.

UMTAS Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi

3 bin tonluk Denizaltı Yüzer Havuzu’nun kabul faaliyetleri tamamlandı 3 bin tonluk Denizaltı Yüzer Havuzu’nun kabul faaliyetleri tamamlandı

Uzun Menzilli Tanksavar Füze Sistemi UMTAS, öncelikli olarak taarruz helikopterlerinde kullanım için geliştirilmiş, hassas güdümlü tanksavar füze sistemi olarak biliniyor. Füze, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabiliyor.

Lançer ve füze arasındaki RF veri bağı ile füze atış öncesi veya sonrası hedefe kilitlenebilmekte olup at-unut veya hedef/vuruş noktası seçimine olanak sağlayan at-güncelle uçuş modlarına sahip. Hassas güdüm-kontrol yeteneği ve zırh delici tandem harp başlığı, UMTAS Füzesi’nin zırhlı hedeflere karşı etkin bir silah sistemi olmasını sağlıyor.

UMTAS başta taarruz helikopterleri olmak üzere; hafif taarruz uçakları, mekanize ve motorize kara araçları ve deniz platformlarında kullanılabiliyor.