İhracat başarılarına devam eden Türk savunma sanayiinin yanında Türk Silahlı Kuvvetleri de bilgisini ve donanımını dost ülkelerin askerleriyle paylaşıyor.

TUSAŞ, AR-GE 250 Araştırması'nda ilk sırada TUSAŞ, AR-GE 250 Araştırması'nda ilk sırada

Türk savunma sanayiinin tek seferde en büyük ihracatı olan PN MİLGEM Projesi’nin ardından Pakistan Deniz Kuvvetleri mensubu askerî personellere “Ada Sınıfı Korvetlerde Görev Başı Eğitimi” verildi.

Millî Savunma Bakanlığı resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “TCG BURGAZADA’da, 4-15 Ekim 2021 tarihleri arasında Pakistan Deniz Kuvvetleri mensubu misafir askerî personelin ‘Ada Sınıfı Korvetlerde Görev Başı Eğitimi’ icra edildi.” ifadelerine yer verildi.

Yüzyıllardır süregelen dost ve kardeşlik ilişkisi Türkiye ve Pakistan’ın askeri iş birliklerine gitmesine de sebep oldu. Pakistan askeri personelinin Türkiye’de eğitim görevlerine katılması da bu dostluğun bir nişanesi olarak öne çıkıyor.

Özellikle PN MİLGEM Projesi’nin hayata geçmesi ve Pakistan’a ihraç edilmesi hem Türk savunma sanayii hem de Pakistan açısından büyük önem arz ediyor.

Pakistan’la Türkiye arasındaki 6 Eylül 2018 tarihinde imzalanan anlaşma ile PN MİLGEM korveti Pakistan Deniz Kuvvetlerinin de envanterine girecek.

Bu anlaşma, Türk savunma sanayiinin bugüne kadar tek seferde en yüksek rakamlı olarak imzaladığı bir sözleşme olarak ön plana çıkıyor.

4 gemiden oluşan PN MİLGEM Programı kapsamında, 2 gemi İstanbul Tersanesi Komutanlığında ve 2 gemi Karaçi Tersanesinde inşa edilecek. Program, 11 Mart 2019 tarihinde başladı. 4 geminin sırasıyla Ağustos 2023, Şubat 2024, Ağustos 2024 ve Şubat 2025’te teslim edilmesi planlanıyor.

Pakistan donanması için üretilen korvetlerden ilki PNS BABUR (F280) İstanbul'da bu sene suya indirildi.