İskeçe Türk Azınlık Milletvekili Hüseyin Zeybek'in bir Yunan kanalında aldığı ölüm tehdidi Yunanistan'ın uzun süredir çok yönlü bir baskı politikasına maruz kaldığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Batı Trakya'daki Türklerin sesi olan Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu, Zeybek'e yönelik yapılan ölüm tehdidine sessiz kalmadı.

Yunanistan'ın Batı Trakya Türklerine insanlık dışı bu hayri hukuki olay Dışişleri Bakanlığı'nın da tepkisini çekti.

Dışişleri Bakanlığı; İskeçe Türk Azınlık Milletvekili Hüseyin Zeybek Panos Papadopoulos'un 12 Eylül'de saat 13.00'te Next Tv "Anihti Grami" (Açık hat) programma telefonla bağlanan bir vatandaş tarafından canlı yayında ölümle tehdit edilmesi karşısında Yunan makamlarını olayı soruşturmaya ve failleri cezalandırmaya davet etti:

Tüm tehditlere ve baskılara rağmen, insan hakları ve özgürlük mücadelesinden vazgeçmeyen Batı Trakya Türk Azınlığının arkasındayız. Yunan makamlarının, bu vahim olayı soruşturmasını ve failleri cezalandırmasını bekliyoruz.

ABD, Ukrayna kuvvetlerini 3D yazıcılar ile destekliyor ABD, Ukrayna kuvvetlerini 3D yazıcılar ile destekliyor

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu da Zeybek'in ölümle tehdit edilmesi üzerine Yunan makamlarını soruşturma yapmaya davet etti:

Batı Trakya Türk Azınlığı uzun süredir çok yönlü bir baskı politikasına maruz kalmaktadır. Temel hak ve özgürlükleri yasalar ve uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış Türk azınlık, günlük yaşantısında azınlık ve insan haklarıyla bağdaşmayan bu anlayışı en yoğun şekilde hissetmeye başlamıştır. Bu durumun ana sebebi devletimizin azınlığımıza karşı benimsediği ve son dönemde giderek daha da sivrildiği görülen ayrımcı ve ötekileştirici nefret politikalarıdır.

Bu gelişmelerin bir devamı olarak, İskeçe Türk Azınlık Milletvekili Hüseyin Zeybek Panos Papadopoulos'un 12-09-2022 tarihinde saat 13.00'te Next Tv "Anihti Grami" (Açık hat) programma telefonla bağlanan bir vatandaş tarafından canlı yayında ölümle tehdit edilmiştir. Bu uzun yıllardır süregelen ötekileştirici ve hedef gösterici söylemin adeta eyleme dönüşme çağrısıdır.

Nitekim azılık siyasetçilerinin ulusal güvenlik sebebiyle dinlenmesinin normal olduğu ve Müftü seçimine katılan azınlık insanının topluca 'üçüncü ülke ajanı' olarak nitelendirildiği paranoya seviyesindeki açıklamalar da bu yoğun baskı atmosferinin son vahim örnekleridir. Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu olarak Sayın Hüseyin Zeybek'in şahsında aslında tüm azınlık bireylerine yapılan bu saldırıyı şiddetle kınıyor, savcıları göreve davet ediyoruz.