Yunanistan, yaptığı anlaşmalarda Ege ve Akdeniz'de Türkiye'nin aslî varlığını her defasında görmezden gelmeye devam ediyor.

Kayıp F-35B savaş uçağı bulundu Kayıp F-35B savaş uçağı bulundu

Yunanistan'ın Türkiye'nin bölgedeki varlığını görmezden gelerek Fransa ile bir savunma anlaşması yapmasına Dışişleri Bakanlığı'ndan sert bir yanıt geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, yaptığı açıklamada Yunanistan’ın maksimalist deniz yetki alanı ve hava sahası iddialarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi. 

"Yunanistan'ın iddiaları Türkiye'nin kararlılığını artıracak"

Bilgiç, açıklamasının devamında, "Yunanistan’ın uluslararası toplum tarafından da sorgulanan bu iddialarını, NATO İttifakına zarar verecek şekilde, Türkiye karşıtı ikili askeri ittifaklar kurmak suretiyle bize kabul ettirebileceğini düşünmesi boş bir hayaldir. Bu tür beyhude çabalar, Ege ve Akdeniz’de hem kendi haklarımızı hem de KKTC’nin haklarını korumak konusundaki kararlılığımızı daha da artıracaktır." ifadelerine yer verdi.

Yunanistan’ın işbirliği yerine silahlanmaya gittiğini söyleyen Bilgiç, Türkiye’yi izole etme ve yabancılaştırma politikasının da esasen kendisine ve üyesi olduğu AB’ye zarar vereceğini ve  bölgesel barış ve istikrarı tehdit eden sorunlu bir politika olduğunu dile getirdi.