KKTC'nin Gazimağusa şehrindeki Maraş bölgesinin statüsü AB'nin yıllardır değişmeyen yanlı tavrını ortaya koydu.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Recep Tayyip Erdoğan'ın Maraş konusundaki açıklamalarını tek taraflı ve kabul edilemez bir karar olduğunu dile getirmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'ın Maraş ile ilgili açıklamalarından derin endişe duyduğunu belirten Borrell, Türkiye'nin ve KKTC'nin Maraş konusundaki açıklamalarını provokatif ve hukuka aykırı olduğu şeklinde değerlendirdi.

"AB’yi Ada’daki gerçekleri görmeye davet ediyoruz"

Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi Sudan'daki Mısır MiG-29M savaş uçakları imha edildi

Borrell'in değerlendirmelerinden sonra T.C. Dışişleri Bakanlığı'ndan bir açıklama yapıldı. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Borrell'in bu açıklamalarının AB'nin Kıbrıs konusunda ne kadar kopuk olduğunun bir kanıtı olduğunu ifade etti.

"Sırf AB dayanışması adına yapılan ve bizim için yok hükmündeki bu açıklama, AB içinde veto hakkını kötüye kullanan GKRY ve Yunanistan’ın sözcülüğünü ve avukatlığını yapmaktan öteye geçmemektedir. AB’nin bu tutumuyla Kıbrıs meselesinin çözümünde hiçbir olumlu rol oynaması mümkün değildir." diyen Tanju Bilgiç, "KKTC makamlarının Maraş konusunda aldığı kararlara desteğimiz tamdır. Bu kararlar Maraş’ta mülk sahiplerinin de haklarını korumaya yöneliktir. Sayın Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi, bu kararlar yeni mağduriyetler yaratmayacak, eski mağduriyetleri bertaraf edecektir. Bu vesileyle AB’yi bir kez daha Ada’daki gerçekleri görmeye, ayrıca Kıbrıs Türklerini ve müktesep haklarını yok sayma politikasını sonlandırmaya davet ediyoruz." diye konuştu.

KKTC'den de tepki geldi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, Borrell'in Maraş konusundaki taraflı ifadeleri KKTC Dışişleri Bakanlığı tarafından da sert dille eleştirildi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Kapalı Maraş'ın KKTC toprağı olduğunun ve her devlet gibi KKTC'nin de kendi toprakları üzerinde mutlak egemenliğinin bulunduğuna işaret edildi.

Borrell'in Kapalı Maraş'a ilişkin değerlendirmesinin AB'nin Kıbrıs konusunda tarafsız olmak istemediğini bir kez daha gözler önüne serdiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Kapalı Maraş, KKTC toprağıdır ve her devlet gibi devletimizin de kendi toprakları üzerinde mutlak egemenliği vardır. Sayın Cumhurbaşkanımız ve hükümetimiz tarafından Kapalı Maraş'a ilişkin alınan ve Sayın Cumhurbaşkanımızca Kıbrıs Türk halkı için çok önemli bu günde açıklanan kararın bu çerçevede değerlendirilmesi gerekmektedir.

Kapalı Maraş'ın, bu aşamada, bir kısmının askerî bölge statüsünün kaldırılmasına yönelik kararımız gibi gelecekteki kararlarımız da hiç şüphesiz, mülkiyet hakkına mutlak saygı gözetilerek alınacaktır."

GKRY’ye koşulsuz desteğini sürdüren AB yetkililerinin beyanatlarının hiçbir ahlaki hükmünün kalmadığının altı çizilen açıklamada, Borrell’in, Kıbrıs Türk halkının iradesi hilafına, halihazırda geçmişin kalıntısı haline dönüşen BM Güvenlik Konseyi kararlarına atıf yapmasının beyhude olduğuna değinildi.

Kıbrıs Türk halkının Kıbrıs konusunun çözüm modeline ilişkin kararını verdiği kaydedilen açıklamada, bu kararın, KKTC'nin egemen eşitliği ve eşit uluslararası statüsüne saygı duyulmasına dayandığı, AB'nin ise er ya da geç bu gerçeği idrak edeceği vurgulandı.

Açıklamada, "Kıbrıs Türk halkının varlığını dahi görmezden gelen AB'nin tehditkar açıklamalarına karşın, Anavatan Türkiye ile birlikte meşru hak ve çıkarlarımızı koruma kararlılığında olduğumuzu bu anlamlı günde bir kez daha vurgularız." ifadeleri kullanıldı.