Yunanistan'ın Türkiye anakarasını ihlal eden uçuşlarına Türkiye'nin karşılık vermesi Almanya'yı oldukça rahatsız etti.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schafer dün yaptığı bir açıklamada Türkiye'nin hava sahasını ihlal eden Yunanistan'a karşılık vermesinden duyduğu rahatsızlığı "endişe verici" olarak gördüklerini ifade etmişti.

Alman Sözcü'nün bu mesnetsiz sözlerine birçok merciden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Alman Sözcü'nün açıklamalarına bir tepki de Dışişleri Bakanlığı'nden geldi. Bakanlık yaptığı açıklama ile Almanya'nın Türkiye'ye yönelik küstah açıklamalarına sert bir yanıt ile karşılık verdi.

Resim

“Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor “Bütçe dostu” ucuz İHA’lar Ukrayna savaşını şekillendiriyor

Almanya Federal Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün dün yaptığı basın toplantısında Yunanistan’ın hukuk dışı iddiaları temelindeki Türkiye aleyhinde sarf ettiği talihsiz sözlerin esef verici olduğunu ifade eden Bakanlık şu ifadelere yer verdi:

"Alman Sözcünün ülkemizin hava sahasını ihlal eden, anakaramız üzerinden uçuşlar gerçekleştiren ve uçaklarımızı taciz eden taraf Yunanistan olmasına rağmen, ülkemize mesnetsiz iddialar yöneltmesi kabul edilemez.

Alman Sözcüsüne ikili ve NATO bünyesindeki Güven Arttırıcı Önlemler toplantılarına yapılan davetlere rağmen bir yıldır icabet etmeyen ve Ege’de yaşanan son gerginliği bahane ederek bu toplantıları dondurduğunu açıklayan tarafın Türkiye olmadığını hatırlatmak isteriz.

Diyalog ve gerilimin azaltılması için çaba sarf ettiğini iddia eden Almanya’yı, iki müttefik arasındaki anlaşmazlıklarda taraf tutmamaya, başka ülkelerin hukuksuzluğuna alet olmamaya, ayrıca yetkisi ve sorumluluğu olmayan alan ve konularda yanlı yorum yapmamaya bir kez daha davet ediyoruz."