GKRY, Doğu Akdeniz'de barış ve istikrarı baltalayacak yeni bir açıklamada bulundu.

GYRY, Türkiye'nin kıta sahanlığını görmezden gelerek ve KKTC'nin bölgedeki haklarını hiçe sayarak bir araştırma yapacağını duyurdu. Ada'daki Rum tarafı kasım ayında sondaj çalışmalarına başlamak üzere 3 Ekim'den itibaren Türkiye'nin kıta sahanlığı içerisinde araştırma yapacağını söyledi.

GKRY'nin tansiyonu yükseltecek bu hukuksuzluğuna Dışişleri Bakanlığı'ndan yazılı bir açıklama geldi. 

Bakanlık, yaptığı açıklamada GKRY'nin tek taraflı faaliyetlerinin bölgede gerginliği artıracağını, barış ve istikrarı tehdit edeceğini açıkladı. Bakanlık; Yunanistan ve GKRY'nin bu hamlelerine karşılık Türkiye'nin KKTC ve kendi haklarını kararlılıkla sürdüreceğini vurguladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bilindiği üzere Doğu Akdeniz’de geçtiğimiz yıllarda yaşanan gerginliklerin nedeni Yunanistan ve GKRY’nin maksimalist deniz yetki alanı iddiaları ve ülkemiz ile KKTC’nin Doğu Akdeniz’deki hak ve çıkarlarını yok sayan tek yanlı eylemleridir.

Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz yıl AB’ye Doğu Akdeniz’de kapsamlı bir konferans toplanmasını teklif etmiş, Ada’nın ortak sahibi olan KKTC de hidrokarbon kaynakları konusunda Kıbrıs Rum tarafına 13 Temmuz 2019 tarihinde ayrıntılı bir öneri yapmıştır.

Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu Ukrayna hava savunma füzesi sivil kaybına neden oldu

Tüm bu öneriler masada iken Yunanistan ve GKRY’nin son aylarda Doğu Akdeniz’de gerginliği arttırarak tek yanlı ve tahrikkar faaliyetlerde bulunmaya teşebbüs ettiği görülmektedir.

Nitekim Yunanistan’ın son dönemde kıta sahanlığımızı ihlal girişimlerine ilaveten, GKRY de Malta bayraklı, İtalyan sahipli bir gemiyle 3 Ekim tarihinden itibaren KKTC’nin haklarını ve ülkemizin kıta sahanlığını ihlal edecek şekilde bir araştırma yapacağını duyurmuştur. GKRY Kasım ayında da Ada’nın güneyinde yeni bir sondaja başlayacağını duyurmaktadır.

Tüm bu tek yanlı eylemler Doğu Akdeniz’de gerginliği arttıracak, barış ve istikrarı tehdit edecektir.

Yunanistan ve GKRY’nin bu tek yanlı eylemlerine karşı sahada ve masada gerekli adımlar atılmakta olup, bu eylemlere alet olmamaları gerektiği üçüncü ülkelerin de dikkatine getirilmektedir.

Ülkemiz Doğu Akdeniz’de hem kendi hem de KKTC’nin haklarını kararlılıkla korumaya devam edecektir."