Yüzlerce Filistinlinin şehit olmasına ve binlercesinin yaralanmasına sebep olan İsrail'in, kendine ait olmayan topraklarda konut projelerini hayata geçirmeye çalışması büyük tepki topladı.

Rusya ve Belarus’tan Ukrayna’ya karşı ortak tatbikat Rusya ve Belarus’tan Ukrayna’ya karşı ortak tatbikat

Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'in yasa dışı yerleşim planına büyük tepki geldi. Bakanlık, İsrail makamlarının Ramallah kenti yakınındaki Beyt El'de 350 konutluk bir proje için temel atma töreni düzenlemesine büyük tepki gösterdi. Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, "İsrail makamlarınca, işgal altındaki Batı Şeria'da yer alan Ramallah kenti yakınındaki Beyt El yasa dışı yerleşim bölgesinde 350 konuttan oluşan projenin temel atma töreninin gerçekleştirildiği öğrenilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Dışişleri Bakanlığı, Gazze'de son yaşananlar henüz çok yeniyken İsrail tarafından bu adımların atılmasına karşı tepkisini, yapılan yazılı açıklamanın devamında şu şekilde ifade etti:

"Gazze’de yaşanan acıların tazeliğini koruduğu bir dönemde bu tür tahriklerin sürdürülmesi, İsrail makamlarının yaşanan olaylardan hiçbir ders çıkarmadığını göstermektedir. İsrail’in söz konusu yasadışı uygulamalarını reddediyoruz. İsrail’in uluslararası hukukun ihlalini teşkil eden politika ve uygulamalarından dolayı sorumlu tutulmasının önemini bir kez daha vurguluyoruz."