Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki insan hakları durumuna ilişkin olarak BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği tarafından yayınlanan rapor hakkındaki soruyu cevapladı.

Bilgiç, konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki duruma dair son yayınladığı raporun bölgede yaşayan Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara ilişkin Türkiye ve uluslararası kamuoyunda dile getirilen endişeleri teyit eder nitelikte olduğua dikkat çekti.

Ukrayna, Rus Donanmasını Storm Shadow ile vurdu Ukrayna, Rus Donanmasını Storm Shadow ile vurdu

Bu bakımdan BM'nin son raporunun içerdiği tespit ve değerlendirmelerin dikkate alınması gerektiğine değinen Bilgiç; Tükiye'nin Uygur Türkleri’nin refah ve huzur içinde yaşamalarına, temel hak ve özgürlüklerinin korunmasına ilişkin beklenti ve hassasiyetlerinin gerek Çin Halk Cumhuriyeti makamlarıyla ikili düzeydeki temaslarda gerek Birleşmiş Milletler başta olmak üzere uluslararası platformlarda vurgulandığını ifade etti.

Bilgiç; Çin Halk Cumhuriyeti’nin daveti üzerine Türkiye'den bir heyetin ve ayrıca Türkiye'nin Pekin Büyükelçisinin Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ni ziyaretlerinin bir süredir gündemde olduğunu kaydetti.

Bilgiç söz konusu ziyaretlerin; anlamlı, kapsamlı ve engelsiz olarak yapılmasına yönelik beklentilerin karşılandığı takdirde gerçekleştirilebileceğine dikkat çekti.