Yunanistan'ın Batı Trakya'daki Müslüman ve Türklere karşı temel hak ve özgürlükleri ihlal eden uygulamalarına bir yenisi daha eklendi.

Selanik Tek Hakimli Ceza Mahkemesi, İskeçe Müftüsü'nü 15 ay hapis cezasına mahkum etti. Mahkemenin gerekçesi ise; İskeçe Müftüsü Ahmet Keçe'nin dönemin DEB Başkanı Mustafa Çavuşoğlu’nu KKTC’nin Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a benzetmesi. Mahkeme, Mete'nin bu benzetmesini "halk arasına nifak sokma suretiyle kamu düzenini bozduğu" şeklinde değerlendirdiği için İskeçe Müftüsü'ne 15 ay ertelemeli hapis cezası verdi.

Verilen mahkeme kararının ardından tepkiler gelmeye başladı. Dışişleri Bakanlığı da Yunanistan mahkemesinin bu temelsiz suçlamalara dayanarak verdiği kararı kınadığını duyurdu. Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’ye, Selanik Tek Hakimli Asliye Hukuk Mahkemesi’nde verilen 3 yıl ertelemeli 15 ay hapis cezasını kınıyoruz.

Sözkonusu karar, Yunanistan’ın Batı Trakya Türk Azınlığının kendi iradesiyle seçtiği Müftülere yönelik hukuki baskı ve yıldırma politikalarının bir başka tezahürüdür.

Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı Kuzey Kore’den ABD’ye “savaş ilanı” uyarısı

Geçmişte Müftülerin faaliyetleri bağlamında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tarafından aleyhinde birçok ihlal kararı verilen Yunanistan, Müftülere yönelik temelsiz suçlamalarla yürüttüğü hukuki süreçlerle, adıgeçenlerin serbest bir şekilde dini ve toplumsal vazifelerini sürdürmelerini engelleme amacını gütmektedir.

Bu haksız kararın, hukuki sürecin bundan sonraki safhalarında düzeltileceğini umuyoruz. Yunanistan’ı Batı Trakya Türk Azınlığı ve seçtiği Müftülerin temel hak ve özgürlüklerini ihlal eden baskıcı uygulamalarına son vermeye bir kez daha davet ediyoruz.

Batı Trakya Türk Azınlığının uluslararası anlaşma ve sözleşmelerle güvence altına alınmış haklarının takipçisi olmaya devam edeceğiz."

Yunanistan fırsat bulduğu her adımda Türk Azınlıklara yönelik düşmanca politikalarını sürdürmeye devam ediyor. Son olarak da Defterdar İbrahim Efendi Camii'nin 2017 yılındaki depremde zarar gördüğü iddiasıyla şadırvanını başka bir alana nakletmek için yaptığı çalışmalarla iş makinalarıyla zarar vermişti.