Adli vakaların çözümüne yönelik kullanılan yapay zeka teknolojisi zaman zaman sosyal bazı problemleri beraberinde de getirebiliyor.

Kanada'da yaşanan bir olay bunun son örneği oldu. Kanada'nın Edmonton şehrindeki güvenlik ekipleri bir cinsel saldırı şüphelisini yakalamak için yapay zeka temelli DNA fenotiplemesini kullandı. DNA fenotiplemesinden elde edilen görsele ait özellikler ülkedeki siyahi vatandaşlarla aynı özelliği taşıdığı ve bu kişileri şüpheli konumunda bıraktığı için büyük tepki topladı.

Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi? Elon Musk Ukrayna'nın Kırım saldırısını neden engelledi?

Zanlının Doğu Afrika kökenli olduğunun iddia edilmesi üzerine Kanada polisi son olarak ABD merkezli Parabon NanoLabs'a başvurdu. ve yapay zeka uygulaması da Afrika kökenli bir veri ortaya koydu. Kanada polisinin elde edilen görsel veriyi yayınlaması üzerine büyük tepki topladı ve ardından özür beyan eden bir açıklamada bulundu.

Emniyet ekiplerinin peşine düştüğü zanlı 2019'da bir kadına cinsel saldırıda bulunmuş fakat ardından hiç bir iz ya da kamera görüntüsü bırakmamıştı.

Uzmanlara göre bu gibi durumlarda yapay zekanın kullanılması zaman zaman yeni sosyal problemlere davetiye çıkarabiliyor.