Sosyal medya üzerinden yapılan dolandırıcılık faaliyetleri her geçen gün artarken uzmanların uyarıları da artış gösteriyor.

Instagram'ı kullanarak sahte destek hesabı üzerinden kullanıcılara link gönderen dolandırıcılar hakkında uyarıda bulunan uzmanlar, Instagram logosu sayesinde kullanıcıların güvenini kazandıklarını ve hedeflerine ulaştıklarını söylüyor.

Rus 'hacker'lar, Ukraynalı siber askerî personelin verilerini yayınladı Rus 'hacker'lar, Ukraynalı siber askerî personelin verilerini yayınladı

Dolandırıcılar tarafından gönderilen Instagram mesajında, "bilgilerinizin güncellenmesi gerekiyor, kullanıcı adınızı ve şifrenizi yenileyin" ifadelerinin yer alıyor. Böylece linkleri tıklamaya yönelen vatandaşların hesapları dolandırıcılar tarafından eke geçiriliyor.

Uzmanlar, bütün bunların ardından dolandırıcıların, yazılan bilgiler sayesinde aynı hesaptan bir tane daha klonladığı belirtildi. İlk hedefleri güvenirlik sağlamak olan dolandırıların, bu yöntemde ilk olarak o hesaptaki kişilere istek attığı ve sahte hesabın Instagram hikayesinde paralar ve dekont fotoğraflarını paylaştıkları aktarıldı. Bu hikayelerin ardından, hikayeyi gerçekten arkadaşının attığını sanan kullanıcıların mesaj attığı ve böylece çok sayıda kişinin dolandırıldığı bildirildi.