ABD Deniz Kuvvetleri'ne ait denizaltılar, çözülmesi oldukça zor olan bir problem ile karşı karşıya.

Denizcilik sektörü denizaltı komünikasyonunu sağlamak adına yeni metotlar geliştirmek için sıkı bir şekilde çalışıyor. Ancak denizcilik sektörü yeni metotlar yerine on yıllardır süregelen denizaltı operasyonlarına gerçek zamanlı bağlantı sağlamak ile alakalı teknik zorlukların üstüne düşmüş olmayı dileyebilir.

National Interest tarafından yapılan habere göre, deniz suyunun yüksek elektrik iletkenliği nedeniyle sinyaller denizin alt kısımlarına doğru yol aldıkça zayıflıyor. Bu sebeple deniz suyu denizaltıları tespit edilmekten kurtarmakta; ancak deniz suyu yaygın kullanılan yüksek frekanslı radyo yayınları aracılığı ile denizaltıların dış dünyayla iletişim kurmasını engelliyor. Dolayısıyla denizaltıların iletişim kurabilmek için yüzeye yaklaşması ve düşük hızla hareket etmesi gerekmekte ancak bu durumda da denizaltılar tespite açık hale geliyor.

Northrop Grumman gibi ABD Deniz Kuvvetleri’nin birlikte çalıştığı bazı şirketler uzun yıllar önce deniz suyunun özelliğinden kaynaklanan iletişim zorluklarını belirlemişti. Northrop Grumman tarafından geliştirilen bazı inovasyonların bu zorlukları çözmeye yönelik olduğu belirtiliyor.

EGM, YÖRÜK 4X4'e kavuştu EGM, YÖRÜK 4X4'e kavuştu

Yüksek otomasyon derecelerine sahip olan hedefleri bulup tespit edip takip edebilecek ve hatta etkisiz hale getirebilecek su altı drone'larının geliştirilmesine yol açan etkenlerden biri de sualtı ile yaşanan teknik zorluklar. ABD insansız sistemler aracılığı ile istihbarat, gözetleme ve keşif kabiliyetlerini geliştirmek istiyor.