Küresel karbon salınımlarının bertaraf edilmesi teknikleri arasında en yaygın olan karbon tutma ve depolama teknolojisinin 2030 yılına kadar 800 milyar dolarlık bir boyuta ulaşması bekleniyor.

HAVELSAN'ın prestiji "Boeing B737MAX simülatörü" ile zirvelere uçtu HAVELSAN'ın prestiji "Boeing B737MAX simülatörü" ile zirvelere uçtu

WebrazziNin haberine göre Zürih merkezli karbon yakalama şirketi Climeworks, Orca isimli dünyanın ilk ve en büyük Doğrudan Hava Yakalama (Direct Air Capture – DAC) ve depolama tesisini hayata geçirdi. Tesis, 4000 ton CO2 tutma kapasitesine sahip. İnşa edilmesi 15 ay süren tesis, yakınındaki jeotermal santral tarafından sağlanan yenilenebilir enerjiyle çalışıyor.

Climeworks'ün kurucu ortağı Jan Wurzbacher tesis hakkında, "Ocra, doğrudan hava yakalama endüstrisinde bir kilometre taşı olarak. Bu tesisle önümüzdeki yıllarda kapasitemizi hızla artırmaya hazırız. Yine de küresel olarak sıfır emisyona ulaşmak hala uzun bir yol." ifadelerini kullandı. 

2009 yılında Christoph Gebald ve Jan Wurzbacher tarafından kurulan Climeworks, doğrudan hava yakalama teknolojini kullanarak 1 milyar insana ulaşma hedefiyle yola çıktı. İsviçre merkezli şirketin en büyük rakipleri arasında WK Asia-Pacific Environmental, Pall, Bioteria and Climet Instruments bulunuyor.