Enerji kaynaklarının önemi gün geçtikçe artmaya başlıyor. Füzyon enerji tesisleri sınırsız bir enerji üretimi sunuyor. Bu enerji kaynağına ulaşmak ise tüm ülkeler için oldukça kritik.

Nükleer enerji İngiltere için de büyük önem arz ediyor. Bunun için çalışmalar yürüten İngiltere nükleer füzyon reaktörü için kurulacak tesisin yerini belirledi. Konuyla ilgili açıklama İngiltere Ticaret Bakanı Jacob Rees Mogg'dan geldi. Türünün ilk örneği olarak tarihe geçecek olan tesisin 2040 yılına kadar inşa edileceğini açıklayan Mogg, tesisin Nottinghamshire'de bulunan West Burton'da kurulacağını ifade etti.

Tesisin başarılıyla kruulması olması halinde, İngiltere 1950’lerde dünyanın ilk ticari nükleer füzyon reaktörünü üretmiş olacak.

Kurulacak olan tesis hali hazırda kömürle çalışan bir elektrik santralinin yerine inşa edilecek ve projenin toplam maliyetinin ise 10 milyar sterlin (11,42 milyar dolar veya 206 milyar TL) civarında olması bekleniyor.

İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı İMECE uzaya başarıyla fırlatıldı

Ülke genelindeki teknoloji devleriyle birlikte gerçekleştirilecek olan proje ile yüksek kalifiyeli iş olanaklarının oluşturulması amaçlanıyor.