CENTCOM; ABD, Ürdün ve diğer 28 ülkenin katılımıyla 4-15 eylül tarihleri arasında sürecek Eager Lion askeri tatbikatının başladığını duyurdu.

Ürdün’de ‘Eager Lion’ adıyla düzenlenen tatbikat bölgedeki en büyük askeri tatbikatlardan biri olduğu ifade edildi.

Tatbikat ile müttefik ülkeler arasında askeri uzmanlık alışverişi yapmak ve birlikte çalışabilirliği geliştirmek amaçlanıyor.

Bu sene 10’uncusu düzenlenen tatbikata ABD’nin 1700 ve Ürdün’ün 2 bin 200 personeli katılacak ve 28 ülkenin 591 koalisyon personeli de tatbikatta katılımcı veya gözlemci olarak bulunacak.

Eager Lion TatbikatI ile “uzun menzilli bombardıman, hayali düşmanlardan gelen siber tehditlere karşı savunma, kurumlar arası iletişim ve koordinasyon, terörle mücadele becerilerinin geliştirilmesi, entegre hava ve füze savunma senkronizasyonu, deniz ve sınır güvenliği için gelişmiş yeterlilikler, afet müdahalesi ve insani yardım gibi” faaliyetleri gerçekleştirilecek.

CENTCOM’un yaptığı açıklamada ABD Tatbikat ve Eğitim Direktörü Binbaşı General Steven J.de Millano, “Eager Lion, kolay zaferler veya hızlı kazançlar sunmayan karmaşık ortamlarda faaliyet gösteren ortaklıklara ve duyarlı ortak güçlere bağlılığımızı gösteren çok yönlü bir olaydır.” sözlerine yer verildi.

CATS 10'dan fazla ülkeye ihraç edildi CATS 10'dan fazla ülkeye ihraç edildi